Päivitys: 7.6.2019 saimme tiedon, että Espoon kaupunki on päättänyt lopettaa Tontunmäenkenttä-urheilukentän suunnittelun. Tontunmäki-seura haluaa kiittää kaikkia asiaan päätökseen myötävaikuttaneita.
 
Tontunmäki-seura on lähettänyt kannanoton Espoon kaupungille Tontunmäenkenttä-nimisen urheilukentän suunnitteluhankkeeseen liittyen.
 
Tontunmäki-seuran tietoon tulleiden kommenttien ja kannanottojen perusteella enemmistö seuran jäsenistä vastustaa jalkapallokentän sijoittamista Tontunmäen niitylle. Myös hankkeen suunnittelijoiden 7.5.2019 järjestämään yleisötilaisuuteen osallistuneet Tontunmäen asukkaat vastustivat suunnitelman hyväksymistä nykymuodossaan yksimielisesti. Tontunmäki-seura on päättänyt jättää kannanoton Espoon kaupunkitekniikan keskukselle ja vastustaa kenttäsuunnitelmaa. Vastine on lähetetty 20.5.2019.
 

 

Lisää suunnitelmasta voit lukea täältä. 

 

 
Seuran vastineen voit ladata täältä:
 
 
 
 
Kuva: Espoon kaupunki